DOBRA CENA
apartamenty
od 190 zł
DOBRA CENA
pokoje
od 50 zł/os.
Magellan-atrakcje
Dom Wczasowy MAGELLAN

Atrakcje

Korty tenisowe
Korty tenisowe
Korty tenisowe znajdują się w przepięknym Parku Nadmorskim, tuż przy plaży, w centrum uzdrowiskowo-wypoczynkowej części Kołobrzegu w otoczeniu kilkadziesięciu hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Są to, z pewnością, jedne z najpiękniej ulokowanych kortów tenisowych w Polsce. Korty w tym miejscu mają bardzo długą historię, bo istnieją ponad 100 lat. Jednakże w 2011 roku cały obiekt został gruntownie zmodernizowany (w zasadzie zbudowany od nowa). TENIS PARK Kołobrzeg - to idealne miejsce na organizowanie obozów lub wczasów tenisowych, jak również na indywidualne rozkoszowanie się tenisem.

Latarnia w Kołobrzegu
Latarnia morska
Już w XVIII w. pobudowano fort, który miał bronić miasto przed najeźdźcami. Na jego terenie znalazła się mała latarnia, która stała jednak w innym miejscu, niż dzisiejsza. Sam fort miał trzy kondygnacje, a na samym dole znajdowała się studnia z wodą pitną i magazyny z żywnością, niezbędną w razie długotrwałego oblężenia. Fort z biegiem lat ulegał zniszczeniu a po II wojnie światowej prawie nic z niego nie pozostało. W 1945 r. zbudowano wysoką, 26-metrową wieżę, która miała być pomnikiem zwycięstwa nad faszyzmem i przyjaźni polsko-radzieckiej. Dopiero po pewnym czasie uznano, że wieża doskonale nadaje się do roli latarni morskiej i taką role jej powierzono. Wysokość światła latarni wynosi 36,5 m n.p.m., a jego zasięg ok. 29,6 km. Turystów zaciekawi też usytuowana w pobliżu armata, przypominająca historię wieży, oraz tablice poświęcone zaginionym w morzu rybakom.

Molo
Molo
Kołobrzeskie molo to wielka atrakcja miasta. Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 r. przy Pałacu Nadbrzeżnym i miało 100 m długości. Podczas II wojny światowej molo wraz z pałacem zostały zniszczone. To, po którym możemy dziś spacerować, zostało oddane do użytku 19 czerwca 1971 r. Kołobrzeskie molo jest najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. Szerokość współczesnego mola to 9 m, natomiast jego długość wynosi 220 m. Znajdują się tu ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać pobliską latarnię morską. Na samym końcu mola usytuowano małą przystań dla statków wycieczkowych.

Złota uliczka
Złota uliczka
Ulica Dubois, zwana Złotą Uliczką, z odtworzoną przedwojenną zabudową.

Zespół parków kołobrzeskich (XIX-XX w.).
Zespół parków kołobrzeskich (XIX-XX w.).

Rent a Tank
Rent a Tank
Na skraju miasta, przy drodze do Koszalina wielki szyld "Przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym" kusi dużych i małych miłośników serialu Czterej pancerni i pies. Zainteresowani niekonwencjonalną formą wypoczynku i dobrą zabawą mogą pod okiem instruktora, czuwającego nad bezpieczeństwem pancernych, odbyć przejażdżkę, która dostarczy niepowtarzalnych wrażeń. Wybrać można wycofane z armii: czołg T55 (36 ton, 800 koni mechanicznych, 350 litrów ropy na 100 km!!!), samochody pancerne, transportery opancerzone lub pływający transporter samobieżny. Przejażdżki ciężkim sprzętem odbywa się wyłącznie w charakterze pasażera. Dla dopełnienia wojskowej przygody koniecznie trzeba spróbować prawdziwej grochówki z wojskowej kuchni polowej i postrzelać z broni pneumatycznej na strzelnicy. A w sklepie z artykułami wojskowymi można kupić na pamiątkę lub jako upominek twarzowy hełm.

Z wizytą na duńskiej wyspie
Z wizytą na duńskiej wyspie
Wczasowicze wypoczywający w Kołobrzegu i pobliskich nadmorskich kurortach mogą skorzystać z oferty Christiansofarten Bornholm Express lub Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej i udać się na jedno- lub kilkudniową wycieczkę na Bornholm. Rejs z Kołobrzegu do Nexo trwa zaledwie od 2,5 h (wodolotem) do 4,5 h (katamaranem). Wyspa mierząca wzdłuż i wszerz zaledwie 38 i 28 km to raj dla rowerzystów, dla których przygotowano liczne ścieżki rowerowe prowadzące do najciekawszych miejsc. Bornholm to także piękne piaszczyste plaże południowego wybrzeża i malownicze klify w północno-wschodniej części wyspy, przyciągające zwłaszcza malarzy. Wypoczynek na Bornholmie cenią sobie windsurfingowcy, nurkowie, żeglarze,a zwłaszcza wędkarze - tutejsze nieskażone rzeki i strumienie obfitują bowiem w ryby. Wspaniale przygotowane pola golfowe przyciągają miłośników tej gry. Nexo, do którego przybijają statki z polskimi turystami to niewielkie miasteczko liczące około 4 tys. mieszkańców. Jego wielką atrakcją jest Park Motyli przy Gl. Ronnevej 14, w którym w ogromnej cieplarni, w otoczeniu tropikalnej roślinności można podziwiać tysiące różnobarwnych egzotycznych i co ważne żywych (!) motyli. (www.bornholm.modos.pl) Obowiązkowym punktem wycieczki rodzin z dziećmi jest także Joboland, do którego można dojechać kursującymi co godzinę autobusami linii "7". To wesołe miasteczko z małym zwierzyńcem i wspaniałym aquaparkiem. Są tu wspaniałe wodne zjeżdżalnie, szalona rzeka do pokonania w gumowych "oponach", kolejka górska, tor przeszkód, karuzele, baseny, pokazy sztuk magicznych i wiele, wiele atrakcji (www.joboland.dk). Trudno stąd wyjść - zwłaszcza dzieciom. By zdążyć na rejs powrotny do Polski można spróbować przekupić nasze pociechy bornholmskimi lodami Krolle Bolle, nazwanymi tak od imienia małego poczciwego trola, który jest zarazem opiekunem wyspy i jej symbolem. Zmęczeni i zgłodniali turyści znajdą na Bornholmie wiele przytulnych barów i restauracji serwujących regionalne potrawy. Znawcy tematu polecają Sol over Gudhjem - świeżo uwędzonego śledzia podawanego z surowym żółtkiem, szczypiorkiem i rzodkiewkami. Przydatne informacje o Bornholmie: cenach, komunikacji, itp. znajdziecie Państwo na stronie: www.bornholm.pl

Kolegiata
Kolegiata
Kiedy ogląda się potężną kolegiatę kołobrzeską, aż trudno uwierzyć, że zrujnowana podczas działań wojennych doczekała się odbudowy tylko dlatego, że w 1960 r. uparty konserwator zabytków, Feliks Ptaszyński, wpisał ją do rejestru jako "trwałą ruinę". Tym samym świątynia uniknęła losu innych pomorskich kościołów, które po wojnie rozebrano. Kolegiatę pw. NMP zaczęto budować w 2. połowie XIII w. Później była wielokrotnie rozbudowywana i upiększana. Bogaci mieszczanie byli hojnymi fundatorami, nic więc dziwnego, że wnętrza świątyni ozdobiły wspaniałe dzieła sztuki. Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków kołobrzeskiego kościoła jest odlany z brązu siedmioramienny świecznik, wykonany w 1327 r. przez Jana Apengetera na zlecenie Gotfryda de Wide. Ma aż 4 m wysokości, a rozpiętość ramion - 3,8 m. Ogromne wrażenie wywiera zabytkowy obraz Rycerz na cmentarzu (zwany również Tańcem Śmierci), który w 1492 r. namalował Siwert Grantzin. Dzieło przedstawia artystyczną wizję średniowiecznej legendy o opiece zmarłych nad żywymi. W lipcu 1960 r. dokonano "państwowej" kradzieży tego obrazu. Zniknął z bazyliki i został zdeponowany w bibliotece powiatowej jako eksponat tworzonego wówczas w Kołobrzegu muzeum. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza obraz po kilku miesiącach powrócił na swoje miejsce w katedrze. Uwagę zwiedzających przyciąga także obraz Cnotliwa Niewiasta, prawdopodobnie ufundowany w 1494 r. przez rycerza Zakonu Krzyżackiego - Ivana von Coztenbacha. To alegoria średniowiecznych cnót niewieścich. Kłódka na ustach, przy uszach klucze, w dłoniach krucyfiks i biały gołąbek, a zamiast pantofelków - końskie kopyta. Prawdziwym arcydziełem sztuki snycerskiej są najstarsze w Polsce stalle wykonane w 1340 r. przez Hermana Waltera. Kolegiata mieści jeszcze wiele wspaniałych rzeźb i obrazów, dlatego warto zobaczyć ją w asyście przewodnika. Wiele ruchomych zabytków przepadło podczas wojennej i powojennej zawieruchy. O tym, jak cenne były to dzieła, wiadomo ze spisu sporządzonego tuż przed wojną przez ostatniego pastora świątyni. Zaginęły m. in. bezcenne obrazy Łukasza Cranacha Starszego. Część mienia ruchomego z kołobrzeskiej świątyni można napotkać dziś w kilku muzeach. W Muzeum Narodowym w Szczecinie znajduje się np. tryptyk Św. Jakub Starszy z 1500 r. Muzea niechętnie rozstają się z zabytkowymi eksponatami, często zasłaniając się nieodpowiednimi zabezpieczeniami świątyń. Od utworzenia w 1972 r. diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kołobrzeska kolegiata pełni funkcję konkatedry. W 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności bazyliki mniejszej.

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park zdrojowy im. Stefana Żeromskiego jest największym parkiem w mieście. Obejmuje obszar 31 ha. Założony został w XIX wieku. Rośnie w nim wiele okazów starych drzew (m.in. dęby, graby, jesiony, akacje czy jodły), krzewów i paproci.

Kecz gaflowy Ark
Kecz gaflowy Ark
Jest to drewniany kuter rybacki z 1956 roku. W 1987 roku przebudowany został na kecz gaflowy. W 1992 roku uczestniczył w regatach z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki "Columbus '92", które ukończył na pierwszym miejscu w swojej klasie.

Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Czasy, gdy Kołobrzeg słynął z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, należą już do przeszłości, chociaż niektórym trochę żal marszowych piosenek i widoku wypiętych jak struny żołnierzy. Do wojskowych tradycji nawiązuje już tylko Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które istnieje od 1963 r. i uchodzi za ciekawe miejsce, zarówno dla małych i dużych chłopców. Zbiory militariów od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, prezentowane na wystawie Dzieje oręża polskiego, zgromadzono w głównej siedzibie muzeum przy ul. Emilii Gierczak 5. Ekspozycję zwiedza corocznie ok. 100 tys. turystów. Zainteresowanie militariami jest ogromne. Obok broni muzealnicy prezentują mundury, sprzęty wojskowe, a nawet przedmioty osobiste należące do żołnierzy. Szczególnie cenne są zbiory z czasów II wojny światowej, wśród nich słynna maszyna szyfrująca "Enigma". W jednej z sal muzeum zgromadzono znaleziska z ostatnich lat. Są nimi wraki samolotów wydobyte przez płetwonurków. Na szczątkach "latającej fortecy", bombowca Boeing B-17G, widać wyraźnie amerykańską białą gwiazdę. Samolot został zestrzelony przez Niemców 21 czerwca 1944 r. w czasie wyprawy bombowej nad Berlin. Spadł do jeziora Stolsko leżącego 22 km na północny-zachód od Szczecina (współcześnie jego środkiem przebiega granica polsko-niemiecka). Drugi z wraków do 1991 r. leżał na dnie Bałtyku, tuż przy wejściu do kołobrzeskiego portu. Był to niemiecki samolot myśliwski Focke-Wulf 190F zestrzelony przez Rosjan 4 marca 1945 r. Razem z wrakiem wydobyto szczątki pilota i lecącego z nim mechanika, którzy po latach doczekali godnego pogrzebu. Znalezione przy nich osobiste drobiazgi wyeksponowano w gablocie. Ciekawym eksponatem jest niemiecki karabin Mauser. Najprawdopodobniej niesiony siłą eksplozji wbił się w pień, z którym trafił po latach do muzeum. Jest tu autentyczny, postrzelany pociskami sztandar polskiego 10 pułku piechoty, na którym żołnierz-krawiec wyszył nazwy pól bitewnych. Pomyślano także o wydarzeniach całkiem współczesnych. W jednej z gablot można obejrzeć eksponaty związane z udziałem polskich żołnierzy w misji w Iraku. Szczególnie ciekawie prezentuje się kilka sztuk "zdobytej" tam broni. Sporą część muzeum stanowi ekspozycja plenerowa urządzona na placu bezpośrednio przy budynku głównym. Stoją tu transportery opancerzone, czołgi, samoloty, wyrzutnie rakiet itp. Cenną pamiątką jest maszt i działo z ORP "Burza", słynnego niszczyciela z lat II wojny światowej. Wystawa w Muzeum Oręża Polskiego przy ul. Gierczak jest nieczynna w poniedziałki, we wtorki można zwiedzać tylko część plenerową. Od środy do niedzieli zaprasza w godz. 10.00-16.00 (we czwartki 11.00-17.00).

Katedra
Katedra
Katedra z XIII-XV w, odbudowana po zniszczeniach wojennych. Dawniejsza fara, a obecnie katedra jest jedynym pięcionawowym kościołem w Polsce. Architektura tej monumentalnej świątyni oraz zachowane detale wyposażenia wnętrza pozwalają domyślać się bogactwa hanzeatyckiego Kołobrzegu. W czasie II wojny światowej, pomimo ogromu zniszczeń w mieście, kościół ocalał. Przetrwały także unikatowe elementy wyposażenia, jak świecznik w formie okrętu z 1523 r. oraz jeden z czterech zachowanych w Europie egzemplarzy świeczników ośmioramiennych, pochodzący z 1327 r.

Trzęsacz
Trzęsacz
Trzęsacz to wieś o starym rodowodzie. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1331 r. W średniowieczu głównym zajęciem mieszkańców było rolnictwo. W późniejszym czasie rozwinęło się także rybactwo. Duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego wsi miało uruchomienie 1 lipca 1896 roku, przechodzącej przez Trzęsacz pierwszej, zachodniej linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, łączącej wówczas Gryfice z Niechorzem. Dopiero w XX w. Trzęsacz stał się wsią turystyczną. Na przestrzeni dziejów, wielokrotnie zmieniali się właściciele Trzęsacza. W XV w. osada należała do Heinricha von Knutta. Później jej posiadaczami były rody Flemingów, Puttkamerów i Kleistów. Od 1884 do 1945 wieś znajdowała się w rękach rodziny von Kollerów. Majątek zajmował wówczas powierzchnię ok. 550 ha (w tym 320 ha pól i 200 ha łąk i pastwisk). W 1939 wieś zamieszkiwało ok. 200 osób. Pierwotne nazwy dzisiejszego Trzęsacza to: Tom Have lub Thom Have (taka nazwa wsi pojawia się na Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa). Od XIX w. wieś nosiła nazwę Hoff.

Park linowy
Park linowy
... to specjalnie przygotowany układ lin, podestów, siatek itp. pociągniętych od drzewa do drzewa, w taki sposób, że powstaje trasa, której przejście dostarcza niesamowitej adrenaliny. Mimo specjalistycznych zabezpieczeń przebywanie na wysokości wywołuje ogromne emocje. Każdy uczestnik wyposażony jest w atestowaną uprząż, kask, linki zabezpieczające i karabińczyki, których używa do bezpiecznego poruszania się po przeszkodach. Zabawa odbywa się pod czujnym okiem instruktorów - asystentów którzy zapewniają też wstępne przeszkolenie. Zabawa jest znakomita dla małych i dla dużych, to również okazja, żeby zmierzyć się z własnym lękiem wysokości. Dorośli i dzieci znajdą tu coś dla siebie, bo trzy trasy o różnym stopniu trudności umożliwiają udział osób w różnym wieku.

Ogrody tematyczne HORTULUS
Ogrody Tematyczne HORTULUS
Hortulus to obszerny kompleks zawierający: jedyne Ogrody Tematyczne w Polsce udostępnione do zwiedzania, Szkółkę Roślin Ozdobnych, Centrum Ogrodnicze wraz z marketem "Ogród i Galeria" oraz caffebar "Barwinek". Ogrody Tematyczne Hortulus Dobrzyca, to kompozycja 28 ogrodów w odmiennych stylach i różnej treści. Największe ogrody: japoński, francuski, rosarium w stylu angielskim, są doskonałym tłem do fotografii ślubnej i okolicznościowej, jak i do sesji ściśle reklamowych. Stają się również obiektem letnich ceremonii ślubnych. Ogrody zmysłów natomiast, są uroczymi zakątkami, w których każdy miłośnik małego piękna znajdzie ulubione miejsce. Tematyka ogrodów rozciąga się od rodzimego i pełnego ciepła stylu wiejskiego, przez egzotyczne linie, barwy oraz zapachy ogrodu śródziemnomorskiego, aż po niespotykane i wysublimowane aranżacje ogrodów wodnych, cienia i zapachu. Jako wyjątkowa atrakcja turystyczna, Ogrody Tematyczne wyróżnione zostały wielomnagrodami.

Figloraj Sala Zabaw PIOTRUŚ
Figloraj Sala Zabaw PIOTRUŚ
Położona w cetrum miasta sala zabaw dla dzieci stanowni idealne miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Dorośli i "większe dzieci" mogą równocześnie korzystać z basenu, sauny oraz lodowiska w okresie jessiennozimowym

Hala Milenium
Hala Milenium, na deszczowe dni
Położona w cetrum miasta sala zabaw dla dzieci stanowni idealne miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Dorośli i "większe dzieci" mogą równocześnie korzystać z basenu, sauny oraz lodowiska w okresie jessiennozimowym


kolobrzeg 2013